Management Team

CEO

Nicholas Ting Lun Wong, our Chief Executive Officer since May 2019 and a director since inception, is an entrepreneur and serves as a director of many companies in Malaysia, Hong Kong, United Kingdom, China and Europe. He served as our Chief Marketing Officer from March 2019 to May 2019.

Mr. Wong currently serves as the director of Shanghai Linxin Food and Beverage Management Ltd. He was a director of Shanghai IRIS Ltd. from November 2018 to March 2019. Mr. Wong founded and worked for Zenworth Limited and South Pacific Capital Ltd from 2004 to 2006, which focus on the areas of capital management, private investments in healthcare and pharmaceuticals industry. He also founded Creative IT Pty Ltd and Evolution Enterprise in 1998, a company in the IT and telecommunications sector.

Mr. Wong received his bachelor's degree in management and marketing from Curtin University, Australia in 2000.

COO

Anderson Heng Hee Toh, our Chief Operating Officer since May 2019 and a director since inception, is a health supplement specialist and consultant with a background in traditional Chinese medicine. He served as our Chief Executive Officer from March 2019 to May 2019.

Mr. Toh founded W.E.O. Marketing Malaysia and Food and Beverage Solutions in 2014 and 2015, respectively, specializing in food and beverage solutions software development and payment gateway systems. He has also previously served as the chief operating officer of Swipypy Berhad Group of Companies, as well as the operations manager at BNX Delight Holding Sdn Bhd.

Mr. Toh has extensive experience in the software development industry as well as healthcare-related segments with a strong focus on secure and food safety technology.

CFO

Jonathan Peng Fei Chong, our Chief Financial Officer and a director since March 2019, was a banker for 22 years at Southern Banking Group (later acquired by CIMB Banking Group). He is experienced in credit card business and merchant management. He served as account manager at the accounts department of Digistar Group from September 2010 to May 2016, handling financial controls and compliance for the trading division, money-lending division, service provider services and construction accounting.

He obtained a dual degree in accounting and cost accounting and a distinction in second level book-keeping and accounts from London Chamber of Commerce Institute in 1988. He also received a distinction in the British Council English Placement Exam in 2005.

Collaborate With Us
Press Release
Switch To Desktop Version